Problemy i konflikty są nieodłącznym ogniwem cyklu życia każdego małżeństwa. Niestety, nierzadko zdarza się, że narastające nieporozumienia uniemożliwiają współmałżonkom dalsze życie pod jednym dachem. Z roku na rok coraz większy odsetek małżeństw ma swój finał na sali sądowej. W niektórych przypadkach stojący na rozdrożu współmałżonkowie odkładają ostateczną decyzję o rozwodzie, decydując się na separację. Jakie konsekwencje prawne pociąga za sobą separacja?
Czas na zastanowienie się
Separacja, czyli tak zwane oddzielenie małżonków od stołu i łoża, jest formalnym lub umownym stanem mającym dać skonfliktowanym osobom czas na zastanowienie się nad sensem dalszego wspólnego życia. Kilkumiesięczna czy kilkutygodniowa „przerwa od małżeństwa” pozwala na przeanalizowanie wszystkich argumentów przemawiających za i przeciwko rozwodowi oraz daje możliwość rozmowy z partnerem na neutralnym gruncie. Aby separacja przyniosła dobry efekt, należy ustalić jej zasady oraz nie wykorzystywać tego czasu na poznawanie ewentualnych przyszłych partnerów.
Konsekwencje separacji
Małżonkowie decydujący się na separację mogą uregulować prawnie swoją decyzję. Pod względem formalnym następstwa separacji i rozwodu są bardzo podobne. Zaliczyć możemy do nich ustanowienie rozdzielności majątkowej, nałożenie na jedną osobę obowiązku alimentacyjnego, ustalenie formy kontaktów z dzieckiem. Jednak nie oznacza ona definitywnego końca związku, dlatego osoby będące w separacji nie mogą ponownie wstąpić w związek małżeński, a kobieta nie może wrócić do swojego nazwiska panieńskiego.
Pomoc prawnika
Zastanawiasz się, czy w Twoim przypadku separacja będzie dobrym krokiem? Rozwiać wszelkie wątpliwości pomoże Ci doświadczony prawnik. Na stronie adwokat-katowice.info.pl znajdziesz dużo praktycznych porad, dzięki którym podjęcie słusznej decyzji będzie znacznie prostsze.