Na wyposażenie warsztatu samochodowego składa się wiele różnego rodzaju akcesoriów i urządzeń. Klucze, mierniki, podnośniki, rozmaite narzędzia ręczne, elektryczne czy pneumatyczne, a także odzież robocza czy akcesoria BHP to nie wszystko! Jednym z istotnych elementów, bez których nie obejdzie się żaden serwis samochodowy, to także profesjonalne oświetlenie. W tym przypadku zastosowanie znajdują lampy warsztatowe. Jakie są ich rodzaje i do czego dokładnie służą?
Lampy warsztatowe zastosowanie
Zarówno prawidłowa diagnostyka, jak i wykonywanie różnego rodzaju prac serwisowych i naprawczych w warsztatach mechanicznych, wymagają odpowiedniej widoczności. W przypadku mechaniki czy elektromechaniki samochodowej nie ma bowiem mowy o działaniu po omacku. A niestety trudny dostęp do poszczególnych podzespołów, a także sam fakt, że elementy auta tak czy inaczej, zawsze znajdują się w zacienieniu, niezależnie od tego, czy pracujemy w kanale, czy na podnośniku, wymaga korzystania z dodatkowego oświetlenia.
Rozwiązaniem problemów z widocznością przy naprawie czy diagnostyce samochodów są lampy warsztatowe. Tego typu urządzenia to niezwykle zróżnicowana gama produktów, które różnią się zarówno swoją budową, jak i mocą i przeznaczeniem. Dzięki nim można bez problemu zajrzeć do najtrudniej dostępnych miejsc, zdiagnozować usterkę i dokonać jej naprawy. Jakie mamy lampy warsztatowe do wyboru?
Rodzaje lamp warsztatowych
Ogólnie lampy warsztatowe można skategoryzować zarówno pod kątem ich budowy, jak i konkretnego zastosowania oraz parametrów, jakimi się odznaczają, czyli przede wszystkim mocy światła, sposobu zasilania oraz odporności np. na agresywne substancje czy wstrząsy. Taki najbardziej charakterystyczny podział obejmuje przede wszystkim:
- lampy uniwersalne
- latarki warsztatowe
- lampy centralne
- lampy punktowe
- lampy inspekcyjne
- lampy montowane pod maską
- lampy bezprzewodowe
Przy czym poszczególne rodzaje lamp mogą różnić się od siebie nie tylko mocą i konstrukcją, ale także dodatkowym wyposażeniem, takim jak np. magnesy umożliwiające przyczepienie lampy warsztatowej do metalowych powierzchni, haki mocujące, dodatkowe oświetlenie UV i wiele innych. Przykładowo niektóre lampy centralne mogą pełnić również funkcję powerbanków, do których podłączymy smartfona czy inne urządzenie mobilne.
Warto też zaznaczyć, że obecnie w przypadku lamp warsztatowych najczęściej stosuje się lampy LED, które dają mocne i wyraźne światło, niemęczące wzroku i ułatwiające dostrzeganie wszystkich szczegółów. A wszystko to przy zachowaniu energooszczędności i niezwykłej trwałości.
Ile potrzeba lamp do warsztatu samochodowego?
W przypadku prywatnego zastosowania lamp warsztatowych, czyli do napraw swojego auta w garażu, optymalnym rozwiązaniem będą dwie lampy warsztatowe. Jedna centralna do dokładnego oświetlenia pomieszczenia i samochodu, a druga mniejsza do bardziej szczegółowego oświetlenia konkretnych elementów auta. Tutaj wystarczy lampa uniwersalna o ruchomej głowicy, którą można odpowiednio zgiąć, co pozwala na doświetlenie bardziej ukrytych podzespołów.
Tego typu lampy znaleźć można w sklepie iParts.pl, oferującym profesjonalne wyposażenie warsztatów, a także zamienniki i oryginalne autoczęści. Profesjonalne serwisy również znajdą tam lampy warsztatowe do kompleksowego oświetlenia warsztatu. Ponieważ w przypadku zakładów mechanicznych, warto posiadać pełen zestaw lamp, zarówno tych uniwersalnych i inspekcyjnych, jak i lamp montowanych pod maskę, punktowych oraz oczywiście oświetlenia centralnego.