Jeśli chodzi o narciarstwo skiturowe, to stanowi ono bardzo ciekawą formę zimowej aktywności. Jest to sport popularny stosunkowo od niedawna, bo zaledwie od 10 – 20 lat. Jeszcze jakiś czas temu w sklepach było bardzo ciężko o odpowiedni ekwipunek skiturowy, na szczęście obecnie się to zmienia i kilkanaście tysięcy fanów tego sportu żyjących w Polsce, nie ma najmniejszego problemu z zakupem odpowiedniego wyposażenia.
Czym jest narciarstwo skiturowe?
Narciarstwo skiturowe jest formą zimowej aktywności, zwaną też inaczej turystyką narciarską. Polega ono na przemieszczaniu się po terenie górzystym na specjalnie do tego przeznaczonych nartach. Skitury to narty, które łączą w sobie funkcjonalność nart zjazdowych i biegowych. Dzięki temu można zjeżdżać na nich poza stokami i unikać wyciągów. Narty skiturowe są znacznie lżejsze od tradycyjnych nart. Narciarze skiturowi poruszają się zarówno po płaskim terenie, jak i po zjazdach i stromych podejściach.
Zalety narciarstwo skiturowego
Polskie trasy skiturowe są naprawdę przepiękne, zwłaszcza te znajdujące się w Karkonoszach, Bieszczadach czy w Tatrach. Doskonale nadają się dla początkujących osób, ponieważ są stosunkowo bezpieczne i występuje na nich nikłe zagrożenie lawinowe – oczywiście, z nielicznymi wyjątkami. Ogromną zaletą narciarstwo skiturowego jest fakt, że na nartach można dotrzeć praktycznie wszędzie, zobaczyć więcej i podróżować dużo szybciej niż pieszo czy na rakietach śnieżnych. Narciarstwo skiturowe zapewnia bardzo bliski kontakt z przyrodą i możliwość podziwiania przecudownych widoków. Nie wolno także zapominać o zdrowej dawce świeżego powietrza.
Jak zacząć przygodę z narciarstwem skiturowym?
Aby udać się wycieczkę na trasy skiturowe, warto zapoznać się z kilkoma zasadami bezpieczeństwa. Po pierwsze, nigdy nie wolno wyruszać na nartach w góry samemu. Jest to bardzo nieodpowiedzialne i niebezpieczne, a w razie nagłego załamania pogody może skończyć się tragicznie. Na szczęście, w Polsce działa aktywnie kilkanaście tysięcy fanów skituringu, dzięki czemu nie jest trudno znaleźć kompanów do wspólnego wyjścia w góry. Osoby początkujące zawsze mogą wynająć sobie przewodnika, który zapozna ich z podstawami tego sportu. Warto wspomnieć o tym, że narciarstwo turystyczne wymaga dość mocnej kondycji, dobrej orientacji w terenie oraz umiejętności poruszania się po trasach górskich i poza nimi. Osoby, które nie są jeszcze pewne swoich umiejętności narciarskich, powinny ograniczyć się do trasy dla początkujących, których w Polsce nie brakuje.