Rozwód osób niemających dziecka przeważnie przebiega sprawnie. Niejednokrotnie jedno posiedzenie sądu wystarczy, aby unieważnić formalny związek. Niestety, sytuacja komplikuje się, kiedy współmałżonków łączy wspólny potomek. W tym przypadku nadrzędną sprawą omawianą w sądzie stają się kontakty z dzieckiem.
Czym są władza rodzicielska i kontakty z dzieckiem?
W znacznej większości przypadków władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom. Na ojcu i matce w równym stopniu spoczywa obowiązek zapewnienia dziecku odpowiednich warunków do życia, rozwoju i nauki, zapewnienie bezpieczeństwa, zarządzania majątkiem małoletniego oraz reprezentowanie interesów dziecka. Kontakty z dzieckiem są niczym innym jak prawem do spotykania się z synem czy córką oraz możliwość korespondencji.
W postępowaniu sądowym zarówno władza rodzicielska, jak i prawo do kontaktu z małoletnim mogą zostać ograniczone, zniesione lub zawieszone. Co ważne, ograniczenie władzy rodzicielskiej nie oznacza automatycznego zakazu kontaktów. Częstotliwość, okoliczności i zakres spotkań z dzieckiem mogą być ustalone na drodze negocjacji między obojgiem rodziców. Jeśli rozwodzący się rodzice nie dojdą w tej kwestii do konsensusu, konieczne będzie rozstrzygnięcie problemu drogą sądową.
Wątpliwości? Rozwiej je ze specjalistą!
Postępowanie rozwodowe jest procesem, który odbija się nie tylko na życiu małżonków, ale również dzieci. Zanim zaczniemy wojnę na noże z mężem czy żoną, warto znaleźć rozwiązanie, dzięki któremu zminimalizujemy wpływ rozwodu na dziecko. Nieocenioną pomocą podczas ustalania kontaktów z dzieckiem będzie konsultacja z prawnikiem doświadczonym w prawie rodzinnym. Cenne informacje znajdziesz na stronie adwokat-katowice.info.pl.