Czym charakteryzują się nowoczesne okna energooszczędne?

W nowoczesnym budownictwie nie ma miejsca na prowizoryczne rozwiązania. Większość inwestorów stawiających swoje własne cztery ściany stawia na energooszczędne projekty. Aby budynek zaprojektowany według rygorystycznych standardów faktycznie generował niskie koszty utrzymania i był przyjazny planecie, musi zostać wyposażony w okna o odpowiednich parametrach. Jakie normy muszą spełniać nowoczesne okna energooszczędne? Sprawdź!

Nowoczesne okna energooszczędne: z korzyścią dla Twojego portfela i planety

Dla osób kupujących okna do nowego budynku energooszczędnego i pasywnego najważniejszym parametrem okien jest Uw – wartość informująca, ile ogrzanego powietrza „ucieka” przez każdy metr kwadratowy  okna. Zasada jest prosta: im wartość współczynnika jest mniejsza, tym bardziej szczelne jest okno. Nowoczesne okna energooszczędnewyróżniają się bardzo niską wartością parametru na poziomie około 0,8 W/m2K. Co ciekawe, najlepsi producenci idą o krok dalej, oferując modele o Uw wynoszącym około 0,6 W/m2K. Tak imponujące parametry osiąga się dzięki wykorzystaniu wysokiej jakości materiałów do produkcji ram, stosowaniu innowacyjnych uszczelnień i trójszybowych pakietów z gazem szlachetnym. Co ważne, na rynku dostępne są już okna wielkogabarytowe spełniające wymogi budownictwa pasywnego.

Inwestycja na lata

Innowacyjne okna energooszczędne są droższe niż modele o standardowych parametrach. Warto jednak pamiętać, że inwestycja szybko się zwróci w postaci niskich rachunków za ogrzewanie. Co ważne, jeśli chcesz mieć pewność, że Twoje okna spełniają wszystkie normy, wybierz modele ze specjalistycznymi certyfikatami potwierdzającymi ich jakość.