Jak długo trwa proces gojenia skóry po zabiegu przeszczepu włosów?

Wielu pacjentów zastanawia się nad wykonaniem u siebie przeszczepu włosów. Niekiedy jednak pojawiają się u nich obawy co do samego procesu rekonwalescencji po takim zabiegu. Nierzadko wynika to z przekonania i skojarzeń wspomnianej procedury z dawniej często stosowaną metodą chirurgiczną, która polegała na wycinaniu fragmentu skóry i przeszczepianiu go wraz z mieszkami włosowymi w obszar biorczy. Obecne możliwości technologiczne i metody wykonywania transplantacji umożliwiają łagodniejszy i szybszy proces rekonwalescencji. Na czym polega przeszczep włosów metodą ekstrakcji? Jak wygląda proces gojenia się skóry po tym zabiegu?

Przeszczep włosów metodą ekstrakcji

Do zabiegów medycyny estetycznej można zaliczyć przeszczep włosów metodą ekstrakcji. To jedna z kilku metod wykonania omawianego zabiegu. Charakteryzuje się rezygnacją ze skalpela, a dokładniej rzecz ujmując — wycinania fragmentu skóry z mieszkami włosowymi celem jego przeszczepienia w wybrany obszar biorczy. W zależności bowiem od metody inaczej wygląda sam przebieg zabiegu, jak i poszczególne etapy późniejszej rekonwalescencji.

 

W metodzie ekstrakcji pobiera się mieszki włosowe, które w postaci graftów są następnie przeszczepianie w obszar skóry objęty łysieniem bądź przerzedzeniem włosów. Wprowadzenie graftu pod skórę wymaga wykonania niewielkiego, kilkumilimetrowego nacięcia. W miejscu nacięcia powstaje jedynie niewielki strupek, który odpada po kilku dniach po zabiegu. Dlatego też ewentualna blizna jest mało widoczna, a po uzyskaniu przez włosy odpowiedniej długości — praktycznie niezauważalna.

 

Grafty są przechowywane przez czas ich ekstrakcji w środowisku o optymalnej temperaturze i wilgotności. Później wykorzystuje się je do przeszczepu. Aplikuje się pojedyncze grafty pod skórę we wcześniej wykonanych niewielkich otworach. W zależności od liczby pobranych graftów cały zabieg może zająć nawet do dziewięciu godzin.

Jak wygląda rekonwalescencja po zabiegu FUE?

Po zabiegu pacjent może powrócić do domu. Powinien jednak przestrzegać zaleceń, jakie otrzymał od lekarza. W ten sposób przyspieszy rekonwalescencję oraz stworzy najlepsze warunki do przyjęcia się przeszczepu w jak największym odsetku transplantowanych mieszków włosowych.

 

Zaraz po zabiegu może pojawić się zaczerwienienie, obrzęk i swędzenie, a także dolegliwości bólowe. Aby poczuć się jak najbardziej komfortowo, pacjent otrzymuje informację od lekarza na temat leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych, które powinien zażywać.

 

Przez pierwszy tydzień mieszki włosowe mogą być bardzo wrażliwe na niekorzystne warunki atmosferyczne, czy duże zmiany temperatur. Dlatego też zaleca się rezygnację z basenu, sauny, opalania, nadmiernej aktywności fizycznej, alkoholu i stylizowania włosów. W tym czasie skóra będzie intensywnie się regenerować.

 

Podczas kolejnych tygodni pacjent będzie zauważał u siebie proces stopniowego wypadania włosów w miejscu, w którym zostały wszczepione. Nie należy obawiać się tego etapu, ponieważ jest to jak najbardziej naturalny proces ich aklimatyzacji w nowym miejscu. Z cebulek, które pozostają w skórze, będą odrastać nowe, mocniejsze włosy.

 

Następne miesiące to czas, kiedy włosy będą odrastać stopniowo coraz mocniejsze. Zazwyczaj ten etap trwa około dwunastu miesięcy. Umożliwia uzyskanie pożądanej długości włosów. Odpowiednia pielęgnacja w tym okresie będzie także wpływać na ich kondycję i grubość. Warto zatem dbać o nie tak dobrze, jak o włosy naturalne.

Dlaczego pierwsze dni po zabiegu są tak ważne?

Należy podkreślić, iż pierwsze dni, a nawet tygodnie po przeszczepie są kluczowe i od nich zależeć będzie tempo gojenia się ran. Mycie głowy niezgodnie ze wskazówkami lekarza, mocne pocieranie włosów ręcznikiem, drapanie swędzących ran i wiele innych zachowań może doprowadzić do uszkodzenia części mieszków włosowych, utrudnić ich stabilizację w nowym środowisku i skutkować wypadnięciem niektórych przeszczepionych graftów.

 

Jeśli chciałbyś porozmawiać o transplantacji metodą ekstrakcji, możesz umówić się na konsultację w Klinice Novoderm w Łodzi.