Kask jeździecki czy toczek? Rozwiewamy wątpliwości!

Nie ulega wątpliwościom, że jeździectwo jest rozwijającym sportem pozytywnie wpływającym na ciało i umysł. Warto jednak pamiętać, że opanowanie silnego zwierzęcia jest prawdziwą sztuką. Nierzadko zdarza się, że trening czy przejażdżka kończą się bolesnym upadkiem. Aby zminimalizować skutki wypadków, należy zawsze mieć na sobie ochronne nakrycie głowy. W sklepach jeździeckich znajdziemy dwa typy nakryć głowy – kaski i toczki.  Które z nich lepiej spełni swoje zadanie: kask jeździecki czy toczek? Sprawdź!

Toczek i kask

Toczek jest tradycyjnym nakryciem głowy wzorowanym na czapce myśliwskiej. Dzisiaj toczki produkowane są najczęściej z włókna szklanego. Ich zewnętrzna strona pokryta jest miękkim, welurowym materiałem. Tył zdobiony jest przez kokardkę. W odróżnieniu od kasków, toczki nie mają pokręteł regulacyjnych. Pełnią funkcję przede wszystkim ozdobną.

Nowoczesne kaski produkowane są z poliwęglanu. Są lekkie, a jednocześnie wytrzymałe. Wnętrze skorupy pokryte jest gąbczastym wkładem, który można wygodnie wyprać w pralce. Miękkie wkłady zapewniają lepszą amortyzację oraz wchłaniają pot. Ważną częścią kasków są wywietrzniki zapewniające odpowiednią cyrkulację powietrza. Nowoczesne kaski dostępne są kilku rozmiarach. Ich jeszcze lepsze dopasowanie umożliwiają pokrętła regulacyjne.

Bezpieczeństwo na koniu: kask jeździecki czy toczek?

Zastanawiasz się, co wybrać: kask jeździecki czy toczek? Eksperci zaznaczają, że znacznie lepszą ochronę zapewniają kaski. Potwierdzeniem ich jakości są specjalistyczne atesty. Swój pierwszy kask najlepiej wybrać pod okien doświadczonego sprzedawcy, który dopasuje model do Twojej budowy anatomicznej. Zwróć uwagę również na producenta. Najlepszymi parametrami cechują się modele oferowane przez firmy produkujące wyłącznie kaski sportowe, nie tylko przeznaczone dla osób uprawiających jazdę konną.