W jaki sposób chroni ubezpieczenie OC?

Zakup ubezpieczenia OC to sprawa obowiązkowa dla każdego posiadacza pojazdu mechanicznego – samochodu, motocykla, ciągnika. OC jest wymagane przez prawo, a brak tej polisy może narazić sprawcę wypadku na olbrzymie straty finansowe. Jak działa ubezpieczenie OC? Ile kosztuje? Gdzie najlepiej je kupić?

Czym jest ubezpieczenie OC?

Polisa ubezpieczenia OC to jedna z kilku dostępnych opcji ubezpieczeń komunikacyjnych, i jedyna obowiązkowa. Polskie prawo wymaga od posiadaczy pojazdów wykupienie tej polisy – dzięki temu możliwe jest legalne poruszanie się po polskich drogach. Zadaniem polisy OC jest ochrona interesów innych użytkowników drogi. W razie kolizji szkody pokrywane są z polisy sprawcy (do pewnej kwoty). Brak ważnej polisy OC sprawia, że nie tylko zapłacimy za szkody wyrządzone na drodze z własnej kieszeni, ale też otrzymamy wysoki mandat za brak ubezpieczenia. Ubezpieczenie OC to polisa roczna. Istotne jest, by zakupić nową polisę by zachować jej ciągłość. Ubezpieczenie OC to nie jedyna polisa dostępna na polskim rynku. Aby lepiej chronić własny samochodów można zakupić dodatkowe ubezpieczenie AC lub Assistance.

Ile kosztuje ubezpieczenie OC i gdzie je kupić?

Ubezpieczenie OC nie ma stałej ceny – wysokość składki wynika przede wszystkim z miejsca rejestracji samochodu, jego wieku, marki oraz pojemności silnika. W ustalaniu wysokości składki OC brany jest pod uwagę wiek właściciela samochodu oraz posiadane przez niego zniżki. Chcąc zaoszczędzić czas i znaleźć najlepszą ofertę na rynku, warto skorzystać z internetowych kalkulatorów ubezpieczenia OC. Kalkulator na podstawie dwóch informacji (numeru tablic rejestracyjnych oraz daty urodzenia właściciela samochodu) wyszuka najlepsze oferty ubezpieczeniowe na polskim rynku i pozwoli na ich zakupienie bez konieczności wychodzenia z domu.