Zalety posiadania polisy OCP

Chyba żadnego kierowcy nie trzeba przekonywać o tym, jak ważne jest ubezpieczenie OC. Co prawda większość kierowców uważa, że wysokość tego ubezpieczenia nie jest adekwatna. Po prostu większość kierowców uważa, że płacą zbyt dużo za ubezpieczenie OC. To są posiadacze samochodów osobowych.

Natomiast w przypadku posiadaczy samochodów ciężarowych jest jeszcze gorzej. Koszt ubezpieczeń jest jeszcze wyższy. Ale samo ubezpieczenie OC, w przypadku firmy transportowej, najczęściej jest dopiero początkiem opłat. Firma transportowa, obok obowiązkowego ubezpieczenia OC, powinna mieć jeszcze ubezpieczenie OC przewoźnika. Nie jest ono obowiązkowe, ale zalety jego posiadania są ogromne. Należy wiedzieć, że to właśnie przewoźnik odpowiada za ładunek. Takie ubezpieczenie jest dla niego zabezpieczeniem w momencie, kiedy pojawiają się kłopoty z ładunkiem.

Co to jest ubezpieczenie OCP?

Jak wspomniano w akapicie powyżej, ubezpieczenie OCP jest ubezpieczeniem dobrowolnym. Jest to ubezpieczenie przewoźnika. Czyli ubezpieczenie, które chroni firmę, która przewozi towary. Być może nie wszyscy wiedzą, ale to firma przewożąca ładunek odpowiada za niego. I to od momentu załadunku, do momentu rozładowania. Na dodatek odpowiedzialność za ładunek nie zależy od odległości na jaką towar jest przewożony. To może być 100 metrów, albo 5000 kilometrów. Przewoźnik odpowiada z ładunek.

Ktoś może powiedzieć, że jeździ bezpiecznie i nie potrzebuje takiego ubezpieczenia. Być może tak jest. Ale należy wziąć pod uwagę fakt, że nie mamy wpływu na wszystko co dzieje się podczas drogi. Różne wydarzenia losowe mogą negatywnie wpłynąć na przewożony ładunek. Może być on skradziony, może zostać uszkodzony w wyniku np. nagłego hamowania, może zostać uszkodzony bo ktoś wjedzie w naczepę. Dlatego polisa OCP jest tak ważna w przypadku firmy transportowej. Otacza ona ochroną tą firmę. Przejmuje odpowiedzialność z przewoźnika na siebie. Dzięki temu, jeżeli transportowany towar zostanie uszkodzony, to odszkodowanie wypłaca ubezpieczyciel a nie firma przewozowa. To doskonałe zabezpieczenie. To właśnie przeniesienie odpowiedzialność na ubezpieczyciela jest największą zaletą posiadania polisy OCP. Chroni ona interesy przewoźnika.